Antistatik Eps Silo Kumaşı-Antistatik Eps Boncuk Bekletme Silo Kumaşı

Antistatik Eps Silo Kumaşı-Antistatik Eps Boncuk Bekletme Silo Kumaşı
Teknoloji

EPS (Expanded Polystyrene) – Sert Köpük petrolden elde edilen termoplastik bir yalıtım malzemesidir. Bünyesinde bulunan çok sayıdaki (1 m3 EPS de 3-6 milyar) küçük kapalı gözenekli hücrelerinde durgun hava hapsolmuştur. Mükemmel ısı yalıtımını bu gözenekler sağlar. Malzemenin %98`i havadır. Bu nedenle çok hafif bir malzemedir. Genel olarak 10-30 kg/m3 yoğunluklarında üretilir. Dünyada mevcut en iyi ısı yalıtımını sağlayan malzemelerden biri olan EPS, ayrıca öteki malzemelerden daha ekonomik olması ile de tercih edilmektedir.

EPS hammaddesi içerdiği pentan (şişirme ajanı) vasıtası ile ilk önce istenilen dansitede (yoğunlukta) boncuk olarak elde edilir daha sonra bekletme silolarında bekletilerek kürlenir ve boncuğun içine hava girerek köpüksü iç yapısının oluşması sağlanır, daha sonraki aşama kalıplama aşamasıdır ; kalıplama ise Blok ve Şekil kalıplama olarak ikiye ayrılmaktadır. Şekil kalıplamada kalıplar vasıtası ile nihai şeklini alan EPS ürünleri ; Balık kutusu-Meyve / Sebze kasası-Ambalaj destek ürünleri olarak piyasada kullanılır, fakat Blok kalıplamada işlem tel kesme levha hatları be CNC kesme makinaları ile nihai ürüne ulaşılır, EPS den Isı İzolasyon Levhaları, Asmolen vb. ürünler İnşaat-Yalıtım sektörünün en yaygın kullanılan ürünleridir.

Bizim ürünümüz özel kumaş yapısı sayesinde antistatik özellik göstermektedir. Bu özelliği sayesinde üretim sırasında oluşan tozlar diğer kumaşlarda olduğu gibi üretim tozlarını bünyesinde toplamaz.Eps boncuk bekletme antistatik kumaşları gözenek yapısındaki özel hava geçirgenliği sayesinde sadece üst kısmından hava almaz.Tüm kumaş yüzeyinden yeterli hava geçişini sağlayarak boncukların yeterli havayla temasını optimum zaman diliminde sağlar.Antistatik Eps silo kumaşının içinde kullanılan bikomponent karbon ipliği ürüne stabil bir antistatik özellik kazandırır ve zamanla özelliğini yitirmez.Ayrıca zeminde kullanılan iplikler normal pes ipliklerden dokunmaz özel yüksek mukavemet iplikleri kullanılır.Bu sayede çok daha hafif kumaş yapılarıyla Eps boncuk bekletme silolarını büyük ölçülerde ve mukavemetli üretimler yapılabilmektedir.
Antistatik Eps Silo kumaşlarımız sektörde çok firmada kullanılmaktadır. Branda bezinden veya pamuklu bezden yapılan uygulamalar üretim kayıplarına ve verimsizliğe sebep olmaktadır.Yeterli havayı zamanında alamayan ürünler ve tozlanma problemi önemli sorun oluşturmakla beraber çok hızlı yıpranma katarlar.Antistatik eps boncuk bekletme silo kumaşlarımız Pes ipli sayesinde ve hava geçiş kolaylığı ürünün ömrünü de uzatmaktadır.